Siirry sisältöön

Asiointi, hoitoaikojen ilmoittaminen

Vesa -asiointipalvelu on varhaiskasvatuksen sähköinen asiointipalvelu.

Vesa -asiointipalvelun löydät osoitteesta https://teuva.cgivesa.fi(siirryt toiseen palveluun) ja halutessasi sen voit ladata puhelimeen Play-kaupasta (android) tai App Storesta (iPhone). Palvelun käyttäminen edellyttää henkilökohtaisia verkkopankkitunnuksia tai mobiilivarmennetta.

Vesa -asiointipalvelussa huoltajat voivat:

Pääset kirjautumaan Vesaan alla olevasta linkistä.

Ohjeet huoltajien kirjautumiseen (pdf, 776 kt) Lataa
Hoitoaikojen ilmoittaminen

Lapsen hoitoajat varataan Vesa -asiointipalvelussa Perhe -sivun Ajankohtaiset -välilehdellä. CGI Vesaan hoitoajat ilmoitetaan joka kolmas viikko kolmeksi viikoksi kerrallaan.

Hoitoaikoja ilmoittaessa jokaiselle arkipäivälle tulee tehdä joko läsnä- tai poissaolomerkintä. Päiväkoti Pikkusyreenissä hoitoaikamerkintä tulee tehdä myös viikonlopulle sekä arkipyhille.

CGI Vesassa on käytössä kolme poissaolomerkintää. Poissaoloa ilmoitettaessa tulee valita poissaolon syy:

Poissa – lapsi poissa varhaiskasvatuksesta esim. loma-aikoina
Sairaana – ennakkoon tiedossa oleva sairauspoissaolo, esim. tutkimusjakso sairaalassa tai leikkaus
Vapaalla – lapsella sovittu vapaapäivä, joka toistuu esim. lapsella hoidontarve ma-to ja perjantaisin vapaapäivä. Tällöin perjantain kohdalle merkitään vapaalla.

Mikäli mitään merkintää ei ole laitettu, oletus on, ettei hoidontarvetta ole.

Lapselle varattuja ja toteutuneita hoitotunteja voi Vesassa tarkastella painamalla kalenterinäkymän alta ”tuntien seuranta”-painiketta. Tästä avautuu näkymä, josta näkee kuukausikohtaisesti lapselle varatun varhaiskasvatuksen laajuuden (=tuntiluokan/kk), ohjelmassa kyseiselle kuukaudelle ilmoitetut hoitotunnit, jäljellä olevat varattavissa olevat tunnit. Mikäli tarkastelussa tuntimäärän edessä näkyy miinus-merkki, ovat varatut/toteutuneet tunnit ylittäneet lapselle sovitun varhaiskasvatuksen laajuuden.

Eskarilaisen hoitoaikojen ilmoittaminen

Eskarilaisen osalta hoitopäivälle ilmoitetaan kaksi hoitoaikaa seuraavasti:
Tulo hoitopaikkaan – eskariin (huomioi myös kuljetusaika, jos lapsi on kuljetuksessa) ja eskarista – lähtö kotiin. Jos lapsi on varhaiskasvatuksessa vain ennen tai jälkeen eskarin, ilmoitetaan vain kyseinen aika.

Jos hoitoaikoja ei ole jollekin jaksolle ilmoitettu, oletetaan ettei lapsella ole hoidontarvetta.

Lapsen äkilliset poissaolot

Lapsen äkillisestä sairastumisesta tai muusta poissaolosta tulee ilmoittaa mahdollisimman pian lapsen hoitopaikkaan viestillä tai puhelinsoitolla. Äkillisiä poissaoloja ei voi ilmoittaa Vesaan.

Mikäli lapsen ilmoitettuun hoitoaikaan tulee äkillinen tarve tehdä muutoksia, ole yhteydessä lapsesi hoitopaikan esihenkilöön. Hoitoaikamuutoksia voidaan tehdä ainoastaan erittäin perustellusta syystä.